Bankaların Kara Listesi

Sicilim Bozuk Hangi Banka Kredi Verir? (2019 GÜNCEL)

Türkiye’de kredi çeken bazı vatandaşlar, kredi ödemelerini zamanında yapmadığı için banka sicili bozulmakta ve kara listeye düşebilmektedir. Sicili bozuk olmak demek, kredi notunun kredi alamayacak kadar düşük seviyelere inmiş olması demektir. Günümüzde bankalar kredi verirken kredi notlarına bakmaktadır.

Bu yazımızda sizler için sicili bozuk olana kredi veren bankalar 2019 üzerine bir içerik hazırladık. Özellikle internette yer alan ve sokakta, caddede asılan “sicili bozuk olanlara kredi çıkartılır” ilanlarına kanmayın, bu ilanlar sizi tefeciye ulaştıracaktır ve daha büyük bir borç batağına düşebilirsiniz. Bu durumlarda da tefeciye düşmeyin en yakın arkadaşlarınızdan, ailenizden borç alın diyoruz. Yazımızı detaylı bir şekilde okuduysanız yasal takipte olanlara kredi veren bankaların olduğunu görebilirsiniz. Dolayısı ile kara listede olanlara kredi imkanı tanıyan bankalar da var.

Kredi notu kötü olana banka kredi çıkaramamakta, kara listeye düşmüşse hiçbir bankadan kredi alamamaktadır. Ancak yeni yasaya göre bazı prosedür ve şartlar halinde sicili kötü olanlara da banka kredi çıkarabilmektedir. Önceki yasaya göre kredi sicili bozuk olan vatandaşlar hiçbir özel veya devlet bankasından kredi alamazken yeni yasayla iş biraz daha kolaylaşmış gözüküyor. Tabi bu gidip şak diye kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Eskiden sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara BDDK ( Bankacılık Denetleme Ve Düzenleme Kurumu) tarafından ağır yaptırımlar uygulanıyordu.  Çünkü bankanın zarar etmesi devletin de zarar etmesi anlamına geliyor. Ancak şu anda kredi sicili kötü olan avukatlık veya hacizlik olan kişilerin kredi kullanma hakkı vardır. Tabi belli şartlar altında.

Kara listede olanlara sicil affı çıktıktan sonra, pek çok banka önceden sicili bozuk olanlara kredi vermeye başladı. Sicili bozuk olanların sayısı hayli fazlaydı ve banka topladığı mevduatları krediye çeviremiyordu. Bankalar zarar etmeye başlamadan yeni bir yasa çıkartıldı ve kara listede olan pek çok kişiye sicil affı çıktı.

Ancak çıkan bu sicil affı kredi notu iyi olan biri kadar kolay kredi çekebilmesi anlamına gelmiyor. Banka hala bu  müşterilerine güvenemediğinden, belli şartlar altında kredi verebiliyor. Bu şartlar altından Emekli, memur, çiftçi  işçi gibi her kesimden vatandaş kredi kullanabilecek. Peki bu şartlar nelerdir ? 

İpotek Karşılığında Sicili Bozuk Olanlara Kredi
Bir vatandaşın kredi sicili bozuksa borcunu zamanında ödemediği anlamına gelir. Bu da bankayı zora sokar. Haliyle banka zarar etmemek için ödemeleri gününde almak zorundadır. Çünkü banka, topladığı mevduatların faizini zamanında ödemektedir. Yani siz paranızı bankaya yatırdığınızda paranızı zamanında alırsınız bankanın aksatma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Ancak bu krediler zamanında ödenmediğinde, banka topladığı mevduatları kendi sermayelerinden ödemeye ve zarar etmeye başlar.

Buna karşılık zamanında ödenmeyen borca yüksek faiz bindirerek, zararını karşılamaya çalışır. Ayrıca kredi notunuzu düşürerek, bir daha kredi alamama durumuna gelebilirsiniz. Kredi notunuzun düşmesi sadece bankalar için değil taksitle senetle ürün satan yerlerden galericilerden kısaca borçla hiçbir şey alamayacağınız anlamına gelmektedir.  Çünkü bu gibi yerlerde size senet yazmadan önce kredi notunuza bakar.

Eğer kredi notunuz düşükse ve kara listedeyseniz, ipotek karşılığı kredi alabilirsiniz. Örneğin çektiğiniz kredi tutarı değerinde malvarlığınız varsa, bunu bankaya ipotek ettirebilirseniz kredi siciliniz kötü de olsa kredi alabilirsiniz. Ayrıca eskiye nazaran gelirinizin artmış olması veya kefil bulmanız da yine kredi alabilmenizi sağlayan etmenlerdendir.

Yasal Takipteyim Kredi Alabilir Miyim?

Yasal takip, kredi alan bireyin borcunun ödemelerini aksattığı zamanında ödemediği durumlarda bankanın avukatı aracılığı ile bireyin takibe alınmasıdır. Bu gibi durumlarda kişi borcunu bitirene kadar takip devam eder. Yani yasal takip kısaca haciz ensenizde anlamına gelir. Bu gibi durumlarda aldığınız krediyi dahi ödeyebileceğiniz net değil iken bankadan  yeni bir kredi almanız pek mümkün olamamaktadır.
Bu gibi durumlarda yapacağınız en iyi şey borcunuzun vadesini artırmanız yani yapılandırmanızdır. Eğer ödemekte güçlük çekiyorsanız banka ile konuşup vade miktarını artırıp borcunuzun aylık taksidini düşürebilirsiniz. Örneğin, borcunuzu 2 yıl vade ile aldıysanız bunu 4 yıla çekebilir aylık taksit tutarınızı önemli miktarda  düşürebilirsiniz.

Sicilim Bozuk Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Eğer kredi siciliniz kötüyse kredi kartı almanız imkansıza yakın gibidir. Ancak kredi kartı alırken kredi kartı borcunuza karşılık, kefil veya ipotek gösterirseniz bu durumda size kredi kartı verilebilir. Eğer çok düşük limitli bir kredi kartı alırsanız muhtemelen kartınız onaylanacaktır. Hatta kartın ödemelerini düzenli yaptığınızda kredi notunuz yükselebilir ve kara listeden çıkabilirsiniz. Yine de kredi kartı alırken kartın limitine karşılık ipotek veya kefil göstermeniz, kredi kartı alma ihtimalinizi artıracaktır.

Kara listede olan vatandaşlara af yasası çıkmasından sonra bazı bankalar belirli şartlar dahilinde bu bireylere kredi vermeye  başladı. Bu bankalar, Akbank, DenizBank, TEB, Ing Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi gibi Türkiye’nin en büyük bankalarından. Bu bankalar kredi sicili kötü olan bireylere de kredi verebilmektedir. Ayrıca icralık olan bireyler de bankadan kredi alabilirler. Tabi tüm bu iyi niyetin arkasında belirli şartlar ve limitler bulunmaktadır.

  1. Vatandaşın belgelenebilen düzenli gelirinin olması, siz çalışıyor ve çalıştığınızı belgeleyebiliyorsanız kredi alabilirsiniz. Ancak freelance, home office tarzından çalışıyorsanız bunu belgelemeniz gerekmektedir.

2- Kredi Çekerken 100 bin TL gibi bir limit koymaktadırlar. Yani daha fazla kredi çekebilmeniz mümkün değil.

3- Kefil Şartı, kredi borcunuza karşılık kefil gösterilmesi. Eğer kredi borcunuza karşılık kefil gösterebilirseniz kredi alma ihtimaliniz artar. Ayrıca kefil gösterdiğiniz kişinin de belgelenebilen düzenli gelirinin olması gerekir.

4- Teminat, ipotek şartı. Bu bazı bankalara göre değişse de ipotek göstermeniz gerekebilir. Örneğin 100 bin TL kredi çekerken evinizi ipotek ettirmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu şartları sağlayan tüm vatandaşların kredi alabilme ihtimali bulunmaktadır. Bazı durumlarda kredi başvurunuzu internetten  dahi yapabilirsiniz.

Borçsuz günler dileriz 🙂

Metfinans

MetFinans en uygun kredi ve banka şartlarını araştırarak en güncel bilgileri sunar. Aynı zamanda kredi kartı, KOSGEB gibi pek çok konuda da sizi bilgilendirir. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınızı gidermek için bizi takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı